Vishay/Dale RNC55H1742BPBSL
RNC55H1742BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1742BPBSL
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1742BPBSL.pdf
Availability of RNC55H1742BPBSL
QUANTITY
RNC55H1742BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1742BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1742BPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1742BPBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1742BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1742BPBSL Details Description
Related parts for RNC55H1742BPBSL
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 10A DPAK datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 250X99.8MM 24VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf