Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62-E3/54
1.5KE62-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE62-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE62-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE62-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)50.2V
Voltage - Breakdown (Min)55.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp89V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62-E3/54
Related Links1.5KE6, 1.5KE62-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE62-E3/54
CAP TANT 22UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO N JACK datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8XSON datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 700VAC datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 25MCD AMBR datasheet.pdf
FIBER OPTIC COMPONENTS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
LED EMITTER RGB 10W STAR MCPCB datasheet.pdf