Vishay/Dale RN55D1540FBSL
RN55D1540FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1540FBSL
Brief Description
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1540FBSL.pdf
Availability of RN55D1540FBSL
QUANTITY
RN55D1540FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1540FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1540FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1540FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1540FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1540FBSL Details Description
Related parts for RN55D1540FBSL
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LV QUAD FET BUS SW 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
IC 2-4 PHASE CTRLR 48VFQFPN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf