Vishay/Dale RN55D1603FRE6
RN55D1603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1603FRE6
Brief Description
RES 160K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1603FRE6.pdf
Availability of RN55D1603FRE6
QUANTITY
RN55D1603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1603FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1603FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1603FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1603FRE6
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC POT DIG DUAL 100K 8BIT 14TSSO datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
GRABBER CLIP RED datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 920MA 295 MOHM datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
HD BNC(F)BHD 50 OHM RG316 IP67 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf