Vishay/Dale RN55D1623FR36
RN55D1623FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1623FR36
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1623FR36.pdf
Availability of RN55D1623FR36
QUANTITY
RN55D1623FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1623FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1623FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1623FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1623FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1623FR36 Details Description
Related parts for RN55D1623FR36
FIXED IND 8.2UH 2.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 24-DIP datasheet.pdf
FT ROBUST WITHOUT LCD datasheet.pdf
CONN 8POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.8MM WTB CABLE CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf