Vishay/Dale RN55D1641FB14
RN55D1641FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1641FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.64K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1641FB14.pdf
Availability of RN55D1641FB14
QUANTITY
RN55D1641FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1641FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1641FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1641FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1641FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1641FB14 Details Description
Related parts for RN55D1641FB14
IC FILTER LP 8ORD 250KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR VRM8.5 PWM DUAL 28-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 19.2MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 22.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
QUICKON PANEL FEED-THRO 3POS+PE datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 400V SCREW datasheet.pdf
MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550-SC (15 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf