Nichicon UCP2G221MHD
UCP2G221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCP2G221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCP2G221MHD.pdf
Availability of UCP2G221MHD
QUANTITY
UCP2G221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCP2G221MHD
Internal Part NumberEIS-UCP2G221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCP
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.890" (48.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCP2G221MHD
Related LinksUCP2G, UCP2G221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCP2G221MHD Details Description
Related parts for UCP2G221MHD
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BALLAST DRIVER CFL/TL SO-16 datasheet.pdf
MIC 4P M/M ATTACH SOLDER 5-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 25POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf