Vishay/Dale RN55D1652FRSL
RN55D1652FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1652FRSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1652FRSL.pdf
Availability of RN55D1652FRSL
QUANTITY
RN55D1652FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1652FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1652FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1652FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1652FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1652FRSL Details Description
Related parts for RN55D1652FRSL
IC CHARGER LI-ION 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 18"W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf