Vishay/Dale RN55D1691FBSL
RN55D1691FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1691FBSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1691FBSL.pdf
Availability of RN55D1691FBSL
QUANTITY
RN55D1691FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1691FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1691FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1691FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1691FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1691FBSL Details Description
Related parts for RN55D1691FBSL
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23 F SLVR datasheet.pdf