Vishay/Dale RN55D1692FRE6
RN55D1692FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1692FRE6
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1692FRE6.pdf
Availability of RN55D1692FRE6
QUANTITY
RN55D1692FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1692FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1692FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1692FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1692FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1692FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1692FRE6
IC IR TRANSCEIVER 2-5V 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 4"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X90" A VFN datasheet.pdf
SEPARATING PLATE GRAY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TWT,STR,CDY,PSA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A D2PAK datasheet.pdf