Vishay/Dale RN55D1742FRE6
RN55D1742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1742FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1742FRE6.pdf
Availability of RN55D1742FRE6
QUANTITY
RN55D1742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1742FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1742FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1742FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1742FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1742FRE6
CONN HEADER 14POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS 10-12AWG PNL MT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAPSENSE CY8CMBR2016 EVAL KIT datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 63V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf