Vishay/Dale RN55D1873FRE6
RN55D1873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1873FRE6
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1873FRE6.pdf
Availability of RN55D1873FRE6
QUANTITY
RN55D1873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1873FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1873FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1873FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1873FRE6
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 3MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf