Vishay/Dale RN55D1873FRSL
RN55D1873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1873FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1873FRSL.pdf
Availability of RN55D1873FRSL
QUANTITY
RN55D1873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1873FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1873FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1873FRSL Details Description
Related parts for RN55D1873FRSL
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 500MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED ELAST FLUID RESIST datasheet.pdf
CAP CER 68PF 5KV R42 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf