Abracon Corporation AIMC-0805-1N8S-T
AIMC-0805-1N8S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-1N8S-T
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-1N8S-T.pdf
Availability of AIMC-0805-1N8S-T
QUANTITY
AIMC-0805-1N8S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-1N8S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-1N8S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)