Vishay/Dale RN55D1900FB14
RN55D1900FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1900FB14
Brief Description
RES 190 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1900FB14.pdf
Availability of RN55D1900FB14
QUANTITY
RN55D1900FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1900FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1900FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)190
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1900FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1900FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1900FB14 Details Description
Related parts for RN55D1900FB14
RES 27K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf