Vishay/Dale RN55D1960FB14
RN55D1960FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1960FB14
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1960FB14.pdf
Availability of RN55D1960FB14
QUANTITY
RN55D1960FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1960FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1960FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1960FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1960FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1960FB14 Details Description
Related parts for RN55D1960FB14
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 50K 2CH 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.2KA 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
RES 910K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf