Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP3T-2R2-R
UP3T-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
UP3T-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 9.2A 8.1 MOHM TH
Datasheet Download
UP3T-2R2-R.pdf
Availability of UP3T-2R2-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP3T-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP3T-2R2-R
Internal Part NumberEIS-UP3T-2R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package128
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 3T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating9.2A
Current - Saturation10.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.555" Dia (14.10mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP3T-2R2-R
Related LinksUP3T-, UP3T-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP3T-2R2-R Details Description
Related parts for UP3T-2R2-R
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES .24 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TSOT23-6 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 150MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf