Yageo RT0805CRD07499KL
RT0805CRD07499KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07499KL
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07499KL.pdf
Availability of RT0805CRD07499KL
QUANTITY
RT0805CRD07499KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07499KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07499KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07499KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07499KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07499KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07499KL
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
Z90259 EMULATOR FOR Z902XX DTC datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A WLP4B datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 4POS X-KEY datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.04 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf