Vishay/Dale RN55D1R10FB14
RN55D1R10FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1R10FB14
Brief Description
RES 1.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1R10FB14.pdf
Availability of RN55D1R10FB14
QUANTITY
RN55D1R10FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1R10FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1R10FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1R10FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1R10FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1R10FB14 Details Description
Related parts for RN55D1R10FB14
CONN MOD FEEDBACK SPECIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 30POS datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 26POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
TERMINAL WSI 4/2 LD 60-150V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM TH datasheet.pdf