Vishay/Dale RN55D2052FRE6
RN55D2052FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2052FRE6
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2052FRE6.pdf
Availability of RN55D2052FRE6
QUANTITY
RN55D2052FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2052FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2052FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2052FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2052FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2052FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2052FRE6
IC DIFF LINERCVR QUAD LP 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 191 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 250' datasheet.pdf
CONN 37POS SOCKET datasheet.pdf