Vishay/Dale RN55D2211FR36
RN55D2211FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2211FR36
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2211FR36.pdf
Availability of RN55D2211FR36
QUANTITY
RN55D2211FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2211FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2211FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2211FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2211FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2211FR36 Details Description
Related parts for RN55D2211FR36
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG316 18" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 12POS TIN PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf