Vishay/Dale RN55D2211FR36
RN55D2211FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2211FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2211FR36.pdf
Availability of RN55D2211FR36
QUANTITY
RN55D2211FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2211FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2211FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2211FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2211FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2211FR36 Details Description
Related parts for RN55D2211FR36
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO252 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
MODULE AUDIO HSP BLUETOOTH CLSS2 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1:4CT T/H datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM DUAL datasheet.pdf