Vicor Corporation V300C28T75BS3
V300C28T75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28T75BS3.pdf
Availability of V300C28T75BS3
QUANTITY
V300C28T75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T75BS3
Internal Part NumberEIS-V300C28T75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T75BS3
Related LinksV300C2, V300C28T75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T75BS3 Details Description
Related parts for V300C28T75BS3
CONN HEADER 4POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 400V TO-94 datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 45POS .050 THRUHL datasheet.pdf