Vishay/Dale RN55D2320FRE6
RN55D2320FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2320FRE6
Brief Description
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2320FRE6.pdf
Availability of RN55D2320FRE6
QUANTITY
RN55D2320FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2320FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2320FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2320FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2320FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2320FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2320FRE6
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 99MA 33.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5700K 2SMD datasheet.pdf
1000UF 50V 16X31MM 125C 4000H datasheet.pdf