Vishay/Dale RN55D2370FR36
RN55D2370FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2370FR36
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2370FR36.pdf
Availability of RN55D2370FR36
QUANTITY
RN55D2370FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2370FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2370FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2370FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2370FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2370FR36 Details Description
Related parts for RN55D2370FR36
CONN RCPT MALE 6PIN datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 56WQFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 9 OLIVE datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 35A 600V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
BCL-3038-PL datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf