Vishay/Dale RN55D2491FRSL
RN55D2491FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2491FRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2491FRSL.pdf
Availability of RN55D2491FRSL
QUANTITY
RN55D2491FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2491FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2491FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2491FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2491FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2491FRSL Details Description
Related parts for RN55D2491FRSL
IC COMP 1.6V DUAL P-P 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7.4A 8DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf