Vishay/Dale RN55D2491FRSL
RN55D2491FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2491FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2491FRSL.pdf
Availability of RN55D2491FRSL
QUANTITY
RN55D2491FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2491FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2491FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2491FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2491FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2491FRSL Details Description
Related parts for RN55D2491FRSL
CVR LIGHTNING SYMBOL WAD 8 50/PK datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TEST LEAD 30AWG RED 25' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf