Vishay/Dale RN55D2603FRE6
RN55D2603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2603FRE6
Brief Description
RES 260K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2603FRE6.pdf
Availability of RN55D2603FRE6
QUANTITY
RN55D2603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2603FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)260k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2603FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2603FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2603FRE6
IC MPU SUPRVSRY CIRC 3.075V 8DIP datasheet.pdf
IC IRDA CONTROLLR DTE/DCE 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X4X5" 5A MED datasheet.pdf