Vishay/Dale RN55D2672FBSL
RN55D2672FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2672FBSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2672FBSL.pdf
Availability of RN55D2672FBSL
QUANTITY
RN55D2672FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2672FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2672FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2672FBSL
Related LinksRN55D2, RN55D2672FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2672FBSL Details Description
Related parts for RN55D2672FBSL
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
6'SIL TUBING COMBUSTION ANALYZER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 31MM datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf