Vishay/Dale RN55D26R1FBSL
RN55D26R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D26R1FBSL
Brief Description
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D26R1FBSL.pdf
Availability of RN55D26R1FBSL
QUANTITY
RN55D26R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D26R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D26R1FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D26R1FBSL
Related LinksRN55D2, RN55D26R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D26R1FBSL Details Description
Related parts for RN55D26R1FBSL
IC MPU I486 33MHZ 196QFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
PUSH PULL PLUG datasheet.pdf
6,8UF 450V 12,5X30MM 85C 20000H datasheet.pdf