Vishay/Dale RN55D2940FRSL
RN55D2940FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2940FRSL
Brief Description
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2940FRSL.pdf
Availability of RN55D2940FRSL
QUANTITY
RN55D2940FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2940FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2940FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2940FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2940FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2940FRSL Details Description
Related parts for RN55D2940FRSL
RELAY SSR SPST 30A@280VAC DIN MT datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 25A 480VAC datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.9A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
LEAD TEST PICO HK-SQ SKT BLK 12" datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf