Vishay/Dale RN55D2941FBSL
RN55D2941FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2941FBSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2941FBSL.pdf
Availability of RN55D2941FBSL
QUANTITY
RN55D2941FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2941FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2941FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2941FBSL
Related LinksRN55D2, RN55D2941FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2941FBSL Details Description
Related parts for RN55D2941FBSL
CAP CER 0.33UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #4 100PC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM YELLOW 1DIGIT CA datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf