Vishay/Dale RN55D29R0FB14
RN55D29R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D29R0FB14
Brief Description
RES 29 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D29R0FB14.pdf
Availability of RN55D29R0FB14
QUANTITY
RN55D29R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D29R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D29R0FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D29R0FB14
Related LinksRN55D2, RN55D29R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D29R0FB14 Details Description
Related parts for RN55D29R0FB14
IC TXRX UNVRSL 18BIT 3ST TSSOP56 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
3M 5558 2MM-DISCS 100/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA SOT-143B datasheet.pdf