Bourns Inc. 3500S-2-103
3500S-2-103 picture photo
Mfg. Part Number
3500S-2-103
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3500S-2-103.pdf
Availability of 3500S-2-103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3500S-2-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3500S-2-103
Internal Part NumberEIS-3500S-2-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMaterial Declaration Sheet
Standard Package5
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3500S-2-103
Related Links3500S, 3500S-2-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3500S-2-103 Details Description
Related parts for 3500S-2-103
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TRANSDUCER 5000# PRES 1-5V datasheet.pdf
FITTING OUT COR LD/LDP/CD10 WHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 24POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf