Vishay/Dale RN55D30R1FRE6
RN55D30R1FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D30R1FRE6
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D30R1FRE6.pdf
Availability of RN55D30R1FRE6
QUANTITY
RN55D30R1FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D30R1FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D30R1FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D30R1FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D30R1FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D30R1FRE6 Details Description
Related parts for RN55D30R1FRE6
JUMPER-H1506TR/A3048L/H1506TR 6" datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 300W TO247 datasheet.pdf