Vishay/Dale RN55D3162FB14
RN55D3162FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3162FB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3162FB14.pdf
Availability of RN55D3162FB14
QUANTITY
RN55D3162FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3162FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3162FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3162FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3162FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3162FB14 Details Description
Related parts for RN55D3162FB14
IC COMP R-RINOUT SINGLE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.69-3.6V 22W datasheet.pdf
IC MODULATOR/DEMODULATOR 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
1.25MM M/F 34POS 28AWG 150MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf