Vishay/Sprague TH3C475K050E1500
TH3C475K050E1500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475K050E1500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C475K050E1500.pdf
Availability of TH3C475K050E1500
QUANTITY
TH3C475K050E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475K050E1500
Internal Part NumberEIS-TH3C475K050E1500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475K050E1500
Related LinksTH3C475K, TH3C475K050E1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475K050E1500 Details Description
Related parts for TH3C475K050E1500
TERM BLOCK TRACK END STOPS #6 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADC122S051 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 489NH N87 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.22A 85 MOHM datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf