Vishay/Dale RN55D3163FB14
RN55D3163FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3163FB14
Brief Description
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3163FB14.pdf
Availability of RN55D3163FB14
QUANTITY
RN55D3163FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3163FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3163FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3163FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3163FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3163FB14 Details Description
Related parts for RN55D3163FB14
IC OPAMP VFB 130MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 320MW SOD323 datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 2.7V CLEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BLZ 5.00/08/90F SN OR datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 140POS datasheet.pdf