Vishay/Dale RN55D3480FRE6
RN55D3480FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3480FRE6
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3480FRE6.pdf
Availability of RN55D3480FRE6
QUANTITY
RN55D3480FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3480FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D3480FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3480FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D3480FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3480FRE6 Details Description
Related parts for RN55D3480FRE6
FIXED IND 3.3UH 135MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V RS 8SOIC datasheet.pdf
MODULE SKT FOR PM3 100QFP datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 13 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 2048X9 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 15POS datasheet.pdf
IC ATV/DTV TUNER WORLDWIDE 40QFN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf