Vishay/Dale RN55D36R5FB14
RN55D36R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D36R5FB14
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D36R5FB14.pdf
Availability of RN55D36R5FB14
QUANTITY
RN55D36R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D36R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D36R5FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D36R5FB14
Related LinksRN55D3, RN55D36R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D36R5FB14 Details Description
Related parts for RN55D36R5FB14
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 48UH 1.1A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE10 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3557EUF datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf