Vishay/Dale RN55D3742FRE6
RN55D3742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3742FRE6
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3742FRE6.pdf
Availability of RN55D3742FRE6
QUANTITY
RN55D3742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D3742FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3742FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D3742FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3742FRE6 Details Description
Related parts for RN55D3742FRE6
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 12POS DL PCB R/A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 7.5UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf