Vishay/Dale RN55D3904FB14
RN55D3904FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3904FB14
Brief Description
RES 3.9M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3904FB14.pdf
Availability of RN55D3904FB14
QUANTITY
RN55D3904FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3904FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3904FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3904FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3904FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3904FB14 Details Description
Related parts for RN55D3904FB14
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
SWITCH 200A NON-F 3P UL98 datasheet.pdf