Vishay/Dale RN55D4001FR36
RN55D4001FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4001FR36
Brief Description
RES 4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4001FR36.pdf
Availability of RN55D4001FR36
QUANTITY
RN55D4001FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4001FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D4001FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4001FR36
Related LinksRN55D4, RN55D4001FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4001FR36 Details Description
Related parts for RN55D4001FR36
IDC CABLE - MSR50A/MC50F/X datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LFBGA datasheet.pdf
IC DEL LN 256TAP 137.5NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf