Vishay/Dale RN55D4122FBSL
RN55D4122FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4122FBSL
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4122FBSL.pdf
Availability of RN55D4122FBSL
QUANTITY
RN55D4122FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4122FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D4122FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4122FBSL
Related LinksRN55D4, RN55D4122FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4122FBSL Details Description
Related parts for RN55D4122FBSL
SW SNAP SPDT 1A PLUNGER SLD 125V datasheet.pdf
TRANS 8NPN DARL 90V 0.4A 18DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS UNIV PWR MODULE datasheet.pdf
RES 806 OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf