Vishay/Dale RN55D4221FRE6
RN55D4221FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4221FRE6
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4221FRE6.pdf
Availability of RN55D4221FRE6
QUANTITY
RN55D4221FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4221FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D4221FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4221FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D4221FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4221FRE6 Details Description
Related parts for RN55D4221FRE6
IC DECODER/DEMUX 2 TO 4 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR SGL 25MA SIP-3L datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf