Vishay/Dale RN55D43R2FRE6
RN55D43R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D43R2FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D43R2FRE6.pdf
Availability of RN55D43R2FRE6
QUANTITY
RN55D43R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D43R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D43R2FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D43R2FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D43R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D43R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55D43R2FRE6
RES SMD 430 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 9V datasheet.pdf
VARISTOR 22V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTRL POT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.024K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf