Vishay/Dale RN55D4421FR36
RN55D4421FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4421FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4421FR36.pdf
Availability of RN55D4421FR36
QUANTITY
RN55D4421FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4421FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D4421FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4421FR36
Related LinksRN55D4, RN55D4421FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4421FR36 Details Description
Related parts for RN55D4421FR36
JUMPER-H1504TR/A2015Y/H1504TR10" datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM DO201AE datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.33A ES6 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 15A datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf