Vishay/Dale RN55D4421FR36
RN55D4421FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4421FR36
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4421FR36.pdf
Availability of RN55D4421FR36
QUANTITY
RN55D4421FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4421FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D4421FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4421FR36
Related LinksRN55D4, RN55D4421FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4421FR36 Details Description
Related parts for RN55D4421FR36
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
FUSE 1000VDC CLSS J SOLAR 160A datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf