Vishay/Dale RN55D4422FR36
RN55D4422FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4422FR36
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4422FR36.pdf
Availability of RN55D4422FR36
QUANTITY
RN55D4422FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4422FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D4422FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4422FR36
Related LinksRN55D4, RN55D4422FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4422FR36 Details Description
Related parts for RN55D4422FR36
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FITTING BRKT RIGHT ANGLE OFFWHT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 7POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30POS datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIESET FOR CMKSL datasheet.pdf
MICRO 25C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf