TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE12-12P8
983-6KE12-12P8 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE12-12P8
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE12-12P8.pdf
Availability of 983-6KE12-12P8
QUANTITY
983-6KE12-12P8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE12-12P8
Internal Part NumberEIS-983-6KE12-12P8
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation8
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE12-12P8
Related Links983-6KE, 983-6KE12-12P8 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE12-12P8 Details Description
Related parts for 983-6KE12-12P8
TAG MARKER SF4.5 21" 96/BX datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL R-R 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
MICRO 21C P /11 WHT 36" datasheet.pdf